ישראלי בדוחא: דיווח חי מ”TEDx” בקטאר

זה שלושה  ימים שאני מהלך בתוך חלום. באמירות המדברית קטאר מול חופי המפרץ הפרסי זכיתי להיחשף לחלומות של אנשים מ-90 מדינות. סיפורים שראוי לשמוע על המתכונת האידיאלית להפיץ רעיונות כדי לקדם עתיד משותף, על פלטפורמות טכנולוגיות המאפשרות את כל זה. כן, TED הגיעה למזרח התיכון וקהילת TED חוגגת בפעם הראשונה את היותה קהילה עולמית.

"הרבה סיפורים של העולם הערבי מסופרים מפרספקטיבה מערבית, והגיעה העת שהעולם הערבי יספר את הסיפורים שלו בקולו שלו. אין זו שאלה של הסכמה או מחלוקת ביחס לסיפור, אלא עניין של אותנטיות. אני סבורה ש-TEDx נוצר לשם כך. הוא מספק את הפלטפורמה לכל אחד לשתף את הרעיונות שלו. תיהנו. הכירו אנשים חדשים. קבלו את השונות שלהם ואמצו בברכה את רעיונותיהם". במילים אלה בירכה אותנו, 650 חברי קהילת TEDx מ-90 מדינות, Sheikha Al Mayassa, בתו של השייך השליט בקטאר ממשפחת Khalifa at Thani, שהיא בעצמה דוברת TED מרשימה וחברת הקהילה.

הרעיון של TED נוסד סביב "רעיונות שראוי להפיץ" (Ideas worth spreading) והפך לאירוע החשוב ביותר של שוחרי הידע והחדשנות. זוהי מתכונת מרשימה לבחירת אנשים שיש להם רעיון או סיפור שראוי להישמע והכשרתם, במסכת ארוכה ומקצועית של בניית מצגות והכשרת דוברים, לספר את הסיפור שלהם בצורה המיטיבית. ב-18 דקות או פחות מציג הדובר את הרעיון שלו, את הסיפור שלו. עם הקמת פלטפורת Ted.com החלה הפצה חינם ברשת של ההרצאות ומיליוני אנשים בעולם עוקבים באדיקות אחר התכנים. יותר ממיליון הרצאות נצפות מדי יום. בין ההרצאות, יש לומר בגאווה, גם הרצאות של ישראלים בולטים, ובהם יוסי ורדי והמנצח איתי טלגם ולאחרונה ההרצאה הסוחפת של ליאור צורף על חוכמת ההמונים שזכתה לתהודה רבה.

ההצלחה האדירה של TED, שהיה במקורו אירוע אמריקני הטבוע בתרבות ומורשת אמריקנית, סחפה אחריה המונים מכל העולם שביקשו ליצור אירועי TED מקומיים. אירועים ייחודיים לקהילה שלהם. בשפה שלהם. על פי החלום שלהם. TED, כארגון שרואה עצמו כפלטפורמה להפצת רעיונות, אימץ את היוזמה ונתן רשיונות לאירועי TED מקומיים המאורגנים באופן עצמאי - TEDx. איש לא יכול היה לצפות את ההצלחה. לא ניתן היה לשער את הצמא של אנשים לידע ולפלטפורמה תומכת ליצירת ידע איכותי וייחודי. שלוש שנים מאז שהחלה יוזמת TEDx נערכו 3,600 אירועים במתכונת זו ביותר מ-1,100 ערים ב-129 מדינות. ב 2012 מתקיימים 7 אירועי TEDx מדי יום ברחבי העולם וסך הכל יתקיימו 2,500 אירועי TEDx במהלך השנה. עשרות שעות של וידאו של הרצאות מובחרות וידע שראוי להפצה נוצרים מדי יום. פלטפורמה טכנולוגית מאפשרת שיתוף של ההרצאות, תרגומן והטמעתן במערכי למידה והוראה.

גם קהילות באפריקה, במזרח התיכון, במזרח הרחוק, אמריקה הלטינית ובאוקיאניה החלו יוצרות אירועי TEDx משלהם. בגדד. ביירות. בחריין. קלמטה. איסמלבאד. אמאזונס. כל עיר וה TEDx שלה. כל אירוע והחלום של יוצריו. החזון הייחודי לו. הידע המקומי שנוצר הופץ וזכה לשיתוף (ולתרגום) ברשת.

IMG_6544

הייתה זו בת השליט הקטארית שהחליטה לעשות מעשה: להזמין לדוחא ולמדבריות קטאר את קהילת TEDx. הקהילה שחיה לה עד-כה רק כקהילה וירטואלית ברחבי הרשת הפכה לפנים ושמות וחברויות חדשות. ואיזו קהילה מסעירה, תוססת ומרגשת היא קהילת TEDx. אנשים עם ברק בעיניים וחלום על יצירת ידע חדש מתכנסים לחלוק חוויות על אירוע TEDx. בסמינרים, הרצאות ודיונים בוחנים את המתכונת לבחירת מרצים. להכשרתם. לשימוש במדיה החברתית להעצמת האירוע. לשימוש בתכנים הנוצרים באירוע. לשיתוף הקהילה בבחירת התכנים והפצתם. להטמעתם במערכי הוראה ולימוד. להפיכת הרעיונות למיזמים. זוהי שיחה מרגשת על הפוטנציאל של פלטפורמות טכנולוגיות לאחד אותנו סביב המשותף והראוי ולהבין את היכולת של ההמונים ליצור יחד, לשתף ידע ולהשתמש בו. זהו גם רגע מכונן לקהילה שבאה לבחור יחד, בהליך של אודישנים, את המרצים הטובים ביותר לכנס TED העולמי. וכן, לחוות בהרצאות של בוגרי TED שהשאירו חותם על הקהילה כולה, דוגמת Hans Rosling, חוקר בריאות ודמוגרפיה שהפך לאייקון בזכות דרך העברת המסרים הייחודית לו.

כל מי שכבר התמכר לחוויית TED יודע כי העיקר הוא בסיפור. מרצה טוב הוא מספר סיפורים טוב. כך עבר ידע בשבטים הקדומים. כך מועבר ידע בצורה הטובה ביותר גם בימינו אנו. הטכנולוגיה מאפשרת למספר סיפורים מוכשר להעצים את הסיפור שלו, להנגיש אותו להמונים. ובדוחא, הסיפור המרגש ביותר הוא של מארגני האירועים עצמם.

Yahay Albdeli נולד בבגדד ומשפחתו היגרה לאמשטרדם שהוא היה בן 4. כל חייו הוא שמע את הסיפורים על בגדד המופלאה. ערש התרבות הערבית המפוארת. בירת המדע. אך החדשות הציגו בגדד אחרת – שסועה, אלימה, נבערת. הוא חלם על בגדד של סיפורי הילדות שלו. הוא הלך שבי אחר מילותיו של המשורר שסיפרו את יופיה של בגדד ואת חוכמת אנשיה. כאשר נחשף ל TEDx הוא החליט ליזום אירוע בבגדד. באמצעות הרשת בלבד הוא נקשר לעשרות שותפים לחלום שרצו לייסד מחדש תרבות של ידע, למידה ואמנות בבגדד. באמצעות פלטפורמת TEDx הם ייסדו את האירוע הראשון בבגדד שאחרי המלחמה. בגדד באירוע של יחאיי זהרה במלוא הדרה. בגדד שבה להיות מקור להשראה ולרעיונות הראויים להפצה והרשת נשאה אותם לתודעת ההמונים. על הבמה בדוחא טיילנו עם יוחאיי במסענו מאמשטרדם לבגדד והיינו לרגע חלק מהחלום.

בדוחא גם זכינו להיחשף לסלבריטאים של קהילת TED. אנשים שהיה להם סיפור לספר ובדרך בה סיפרו אותו נגעו בליבותיהם של המונים והפכו למפורסמים. Diana Laufenberg הייתה מורה להיסטוריה בבית ספר תיכון שהתבקשה להרצות על "מה ניתן ללמוד מכשלונות". היא העבירה הרצאה מרתקת, המבוססת על סיפור אישי, על הטעות שלנו כחברה שאנו לא מתמקדים בניתוח כשלונות שכן הם מקור השראה, פיתוח והעצמה אישית מרכזי אם מסתכלים עליהם בצורה הנכונה. הרצאה שהכינה במסגרת כנס TEDx נבחרה על ידי עורכי Ted.com לעמוד הראשי. תוך שעות היא הפכה למקור השראה למליונים בעולם. הרצאתה הפכה לשיחה מהמדוברת ביותר ברשת. הזרקור הוסט לחשיבותם של כישלונות בהליכי למידה. היא הפכה להצלחה מסחררת ונדרשת ללמוד כעת להתמודד עם הצלחה.

באופן אישי, אני נרגש במיוחד. כישראלי הביקור בקטאר משמעותי לי ביותר. על החזה מתנוסס לי ולחברי מ-TEDx תל אביב, יפו וירושלים שמנו, עירנו והארץ אותה אנו מייצגים. אנו זוכים לקבלת פנים חמה, מתעניינת ומרגשת. המפגשים עם חברינו ועמיתנו לקהילה מביירות, מוסקט, רמאללה, קהיר, איסלמאבאד, אבו דאבי ודמשק הפכו לשיחות מרתקות ולחוויות לחיים. השיחה המרתקת על רעיונות, על המשותף והראוי לשיתוף מאחדת את כולנו. כה רב המשותף על המפריד.

IMG_6577

ראו גם:

המיטב של TED: כמה טוב לחשוב בקופסה

המיטב של TED: מלקולם גלדוול על רוטב ספגטי

מהמונים לשבטים רעיוניים: סת' גודין ב-TED 

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • טד
  • ted
  • שיתוף
  • קטאר
  • נמרוד קוזלובסקי
  • אמירות
וידאו