מחאה: למנקות אין צדק בבית במשפט (תגובה)

בשעות הבוקר (א') העלה משתמש בשם צ'ארלס ארתור ג'יימס לפייסבוק תמונה שצילם בבית המשפט המחוזי / השלום בתל-אביב. בתמונה, מכתבם של עובדי שרות הניקיון במקום, שטוענים שטרם זכו לקבל את שכרם למרות החלטת בית המשפט בנדון.

במכתב נכתב, בין היתר: "אנו המנקות של בית משפט זה, עובדות מזה זמן רב ללא שכר, וזאת למרות שקיימת החלטת בית משפט לשלם את שכרנו בזמן. לצערנו לא שולמה משכורתנו ואנו נטולות זכויות, ואין באפשרותנו להיאבק ולשבות כמו כל עובד, זאת מהחשש שיפטרו אותנו ויביאו במקומנו מנקות מחברה אחרת."

601051_10151377143497840_790057356_n

התמונה פורסמה ללא תאריך, אבל נושא אי-תשלום השכר לעובדי הניקיון אינו חדש. לפני קרוב לשבועיים, נכתב באתר דה-מרקר על שביתת עובדי הניקיון של בית המשפט בתל-אביב, ושם צוין ש"ברגעים אלו ממש" עמלים על העברת שכר חודש דצמבר לעובדים ששכרם הולן בגלל פשיטת רגל ופירוק חברת הניקיון בה הועסקו.

עצוב לראות שדווקא בהיכל הצדק, אי-הצדק פועל פעמיים. ראשית, העסקת עובדי הניקיון באמצעות קבלנים בלי וידוא תנאי ההעסקה, היא אולי חוקית, אבל אינה מוסרית במיוחד. איננו מצפים מרשות בתי-המשפט להעסיק בעצמה צוותי ניקיון ותחזוקה, אבל כאזרחים, אנחנו כן מצפים ממשרדי ממשל, שלטון ודין לבדוק שהקבלנים שהם מעסיקים, מנוהלים באופן תקין ומשלמים לעובדיהם באופן רציף וללא תקלות. בכתבה בדה-מרקר צוין שהעובדים התריעו על כך שבשנה האחרונה לא קיבלו כספים לקרן הפנסיה, דמי הבראה ופיצויי פיטורין. האם לא היה איש ברשות בתי-המשפט שהיה זה תפקידו לוודא שהקבלן המועסק פועל כחוק ביחס לעובדיו שלו?

שנית, המשך העסקת המנקים תוך הלנת שכרם, בעוד גלגלי הצדק חורקים לאטם וחברת הקבלן החדשה עמלה על העברת משכורות העובדים של החברה שפורקה, הוא ביזיון. כל שמבקשים עובדי הניקיון הוא להתפרנס בכבוד במקום שאמור להיות היכל הצדק. ונראה שלאיש זה לא משנה, מה שמוביל אותם לפרסם מכתב אנונימי שמתחנן לכל דכפין להפעיל לחץ על "האחראים".

פנינו ביום א' אחר הצהרים לדוברות בתי-המשפט, ושם נאמר לנו שלא שמעו על שום מכתב ויראלי בפייסבוק. התגובה הרשמית שקיבלנו ביום שני בבוקר:

מערכת בתי המשפט העבירה לקופת הפירוק את מלוא הסכום שנדרשה עבור שכר העובדים, ועשתה כן מייד עם קבלת חשבונית. יודגש כי מייד עם היוודע המשבר אליו נקלעה חברת האחים עובדיה נקטה הנהלת בתי המשפט בכל צעד אפשרי כדי למנוע את הפגיעה בעובדי החברה ואת העיכוב בתשלום שכרם.

בתוך כך, ניתנה החלטת בית המשפט לפיה אישר בית המשפט הסדר שהושג על ידי המפרקות הזמניות עם המוסד לביטוח לאומי לייעול תשלום הסכומים שהוחזקו על ידי המפרקות לעובדים.

(תודה לשי קרייצמן ששלח).

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • פייסבוק
  • ויראלי
  • מכתב
  • בית המשפט בתל-אביב
  • מנקים
  • חברת ניקיון
  • קבלן
  • הלנת שכר
וידאו