איך מבוגרים מסבכים דברים בחשיבת יתר

תעיפו מבט על השאלה בתמונה הבאה שהופצה בימים האחרונים בפייסבוק שלי.

על פי הטענה שצורפה בתמונה, ילדים בגיל הגן פותרים את החידה תוך חמש עד 10 דקות, מתכנתים בשעה ובעלי השכלה גבוהה יותר יסתבכו איתה הרבה יותר זמן.

התשובה, אם הסקרנות בוערת בכם, מסתתרת בסוף המאמר.

האם ראיתם את סרט הבוליווד 3 אידיוטים? הסרט מגולל את הרפתקאותיהם של שלושה סטודנטים להנדסה מהודו. אחת מהסצינות בסרט הרשימה אותי במיוחד.

 

original (8)

חשוב לי לציין שאני מודה לכך שסיפור עט החלל הוא אגדה אורבנית. אני משתמש בו רק כדי לחדד נקודה וזה לא רלוונטי אם מדובר באמת או בדיה.

original (5)

original (6)

original (7)

כאשר הפכנו מילדים למבוגרים, תהליך ההתבגרות לא היה רק ביולוגי אלא גם מנטלי. למדנו לקחת אחריות, לשלם חשבונות, לעשות מטלות ולהבין את עולם המבוגרים המורכב. למדנו לוותר על הקריזות, על השטויות ועל הילדות. איבדנו את דעתנו. דעת ילדים.

מוחו של ילד הוא המתנה הנפלאה ביותר שקיבלנו. כעוברים ברחם אמנו, לבנו, האבר הראשון שהתפתח רק כדי לספק חיים לאבר הבא – המוח המתפתח שמהר מאוד ייצר מיליון נוירונים חדשים בכל דקה. בעשר שנות החיים הראשוני, המוח הילדותי שלנו ייצר מיליארדים על מיליארדים של קישורים. הוא הפך למנוע נפלא ללימוד ויצירתיות. עם זאת, כאשר הפכנו מבוגרים איבדנו את רוב היצירתיות הזו. כעת אנחנו חושבים כמו מבוגרים. המשמעות היא שאנחנו חושבים יותר מדי והמחשבות שלנו מושפעות מהידע שלנו. עלינו ללמוד כדי להקנות לעצמנו מחדש את היכולת לחשוב כמו ילדים.

איך זה קורה? היכן ברשת תמצאו אנשים חכמים ובעלי ידע? במנוע התשובות Quora. אני אוהב לבקר באתר בו מומחים מציגים לראווה את חוכמת החיים והניסיון שצברו, על אף שלפעמים הם חושבים יותר מדי ומסכים בעיות פשוטות עם תשובות מורכבות. לעתים קרובות מדי אנשים מנסים להראות עד כמה הם חכמים, על אף שבמקרים רבים התשובות החכמות הן הפשוטות ביותר. לדוגמה, השאלה הבאה: “מה הדרך הכי פשוטה לחתוך פיצה ל-11 חתיכות שוות?”.

image

התשובה הפופולרית ביותר בשאלה לפני שעניתי את תשובתי משלבת חישובים מורכבים עם מחוגה, עיגולים שווים, משפט פיתגורס ושורשים ריבועיים. אין לי מושג מה הקשר בין התשובות לשאלה. ומי בכלל מחזיק מחוגה במטבח? מאחר וזו התשובה הפופולרית ביותר, אני מניח שחשיבת יתר היא עניין נפוץ במיוחד ב-Quora.

אני מדמיין את עצמי ללא ידע מתמטי, טבח מיומן בידיו, ניצב במטבח עתיר בישולים ולחות ומנסה לפתור את הבעיה. מה לעשות? התברר שהפתרון הטוב ביותר פשוט בהרבה ודורש רק גומיה ועט במקרה הגרוע, אביזרים שלא קשה למצוא במטבח. הנה התשובה שלי.

כל מה שדרוש לנו זה להקיף פיצה באמצעות גומיה ואז למדוד אורך של חתיכה אחת בדרך כלשהי, אפילו באמצעות האגודל והאצבע המורה. לפפו את הגומיה 11 פעמים סביבן שווה בשווה. כך תחלקו את הפיצה ל-11 חלקים שווים. השתמשו בעט כדי לסמן את מקום החיתוך בגומיה. הקיפו את הפיצה שוב באמצעות הגומיה ובצעו את החיתוך במקומות המסומנים.

התשובה שלי זכתה ביותר מ-100 הצבעות, הפכה הכי פופולרית וסומנה כ”מקור הטוב ביותר” ב-Quora.

image

חישובים מתמטיים סבוכים אולי יעזרו לכם להיראות חכמים אך על מנת להיות יצירתיים באמת עליכם לשחרר את המוח מצבת הידע, החינוך והבגרות שצברתם. רק אז תוכלו לחשוב שוב כמו ילדים.

התשובה לחידה מעלה:

השאלה לא קשורה למתמטיקה. תביטו על הלולאות הסגורות בכל מספר וספרו אותם. ב-0, 6, 8 ו-9. ב-8 יש שתיים, ולכן ב-2581 יש 2. התשובה היא 2.

AEN TAN כותב על פילוסופיית העיצוב שלו עבור Principia Arbiter ומעצב מוצרי תוכנה עבור הסטארטאפ שלו ולקוחות. הוא יכול להשתמש בצ’ופסטיקים בשתי הידיים! פורסם במקור בלייף האקר.

ראו גם:

כמה מהר אתם יכולים להיות יצירתיים? (וידאו)

לאן ממהר הארנב של עליסה?

היפה, החנון והבעיה האמיתית של מערכת החינוך (וידאו)

המיטב של TED: כמה טוב לחשוב בקופסה

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • שאלות
  • חשיבה
  • יצירתיות
  • פיצה
  • יצירתי
  • תשובות
  • מחשבה
וידאו