האם התגלה זן חדש של אדם קדמון? (תמונה)

התפתחות האדם הקדמון לאדם המודרני, וגורלם של גזעי האדם שנכחדו, הם שתיים מהחידות שמעסיקות ארכיולוגים, ביולוגים וחוקרי אבולוציה מאז ומעולם. נדמה כל גילוי בתחום זה גורם להתעניינות מחודשת בשאלת מקור האדם, וכמובן מעוררת את הוויכוח הנצחי של אבולוציה אם מול בריאה אלוהית.

צוות חוקרים סינים ואוסטרלים חפרו את עצמותיו של אדם קדמון לא מוכר בדרום סין. גילן של העצמות מוערך ב-11,500 ל-14,500 שנים. זו הפעם הראשונה שנמצאו שרידים בני פחות ממאה אלף שנים באזור מזרח אסיה, שאינם של בני-אדם (גזע ההומו-ספיאנס).

איור: Peter Schouten

המשמעות היא שבניגוד למה שסברו חוקרים בעבר, היו גזעים של דמוי-אדם במזרח אסיה שחיו במקביל לבני האדם ואולי אף התרבו איתם. הממציאים מראים גם שסביר שאלו חיו זמן רב יותר לצד בני האדם מאשר הניאנדרתאלים, דמויי-האדם המוכרים ביותר, ששרידיהם התגלו לפני 150 שנים בלבד ושינו את השיח האבולוציוני בקרב חוקרי מקור האנושות. המאובנים אף עשויים להצביע על הגירה של האדם המודרני אל מחוץ לאפריקה ולמזרח אסיה בשלב מוקדם יותר מכפי שסברו תחילה.

הסבר חלופי הוא שהממצאים מעידים על כך שגם אז, כמו היום,  בני אדם הופיעו בצורות ובגדלים שונים ואין זה אומר בהכרח שמדובר במין חדש ולא מוכר.

הביולוג האבולוציוני דארן קורנו דיווח שמאפייני הגולגולת של המאובנים שונים מבחינה אנטומית מחברי העץ האבולוציוני של משפחת האדם. במאמר Red Deer Cave people שפורסם במגזין PLoS ONE מסביר החוקר שמאובנים השייכים למין "מאולדונג" (או מערת Red Deer) במחוז יונאן התגלו כבר ב-1989 אך טרם נחקרו עד עכשיו. לצד המאובנים התגלו במערה עצמות של איילים ממין ענקי שנכחד, המעידות על כך שאנשי המערות היו ציידים עם חיבה לבשר צבי. החוקרים מאמינים שאבנים וכלי שיוף שהתגלו במערה שימשו להכנת האוכל.

ניסיונות לקחת דגימת DNA מהממצאים במערת Red Deer טרם צלחו עד כה אך במאמצים מעורבות שלוש מעבדות DNA ארכיאולוגי מהמובילות בעולם והן נעזרות בטכניקות מתקדמות לצורך הבדיקה. (דרך נשיונל ג'יאוגרפיק)

ראו גם:

תפסיקו למכור את המדינה: עצומה נגד הפרטת הגנים הלאומיים

קליק על "אהבתי" ותקבלו את הסיפורים הכי חמים בפייסבוק

[like name="HolesNet"]

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • מדע
  • ארכיאולוגיה
  • חפירות
  • פרה היסטוריה
  • אדם קדמון
  • מקור האדם
וידאו