חוקרים הצמיחו שיניים מתאי גזע במקום שתלים

טיפולי שיניים זה עניין יקר, תמיד. בגיל הילדות, כששיני החלב מתחלפות באלו הקבועות, מתחיל מחול האימים התמידי סביב העצמות המיוחדות האלה בפה שלנו: אנחנו מצחצחים (חלקנו עד לכדי בליעה של המברשת מתברר) ומקווים לא לבקר יותר מדי אצל רופא השיניים. השיניים, מצדן, מפתחות דלקות ועששת שהופכים לטיפולי שיניים, שכל אחד מהם הוא חור בפני עצמו בחשבון הבנק.

הכסף הרב שמתגלגל בתחום רפואת השיניים הוא לא הסיבה היחידה לפיתוחים הטכנולוגים המואצים בתחום. מהר מאוד סיגלו רופאי השיניים את השימוש בלייזר וצילום דיגיטלי לשיפור תוצאות עבודתם, והכניסו עוד ועוד מכשירים משוכללים למקום השנוא על כולנו - חדר טיפולי השיניים. אחד הטיפולים היקרים ביותר, לו נזקקים רבים מסיבות שונות הוא השתלת שיניים. עבור קשישים, אבדן השיניים הטבעיות ומעבר לתותבות הוא קשה, ולכן מבוגרים רבים יותר ויותר מעדיפים שתלים על פני תותבות. אבל השתלים, כאמור, הם חוויה יקרה מאוד וכואבת מאוד. הטיפול ממושך ומצריך ביקורים מרובים אצל הרופא, ולא פעם הגוף מתקשה בקליטת השתל הזר ופולט את השן, מה שמחייב את הרופא להתחיל מחדש. לא כיף.

במכללה לרפואת שיניים ב-Nova Southwestern University שבארצות הברית חוקרים חלופות לשתלים המוכרים לנו שינצלו את הקדמה בתחום שימוש בתאי גזע. החוקרים אפילו הצליחו להגיע לתוצאות מרשימות, בין היתר בעכברים וקופים, וכעת נמצאים ההליכים בתהליכי אישור לניסויים ראשוניים גם בבני אדם.

תאי הגזע, התאים שיכולים להפוך לכל סוג תא כמעט, יכולים להפוך גם לתאי רקמת שן טבעית. אם בסיוע מסגרת פולימר מסיס אותה ממלאים התאים ליצירת שן מלאכותית-טבעית, או אם בהשתלה של התאים היישר לחניכיים לאפשר צמיחה של שן חדשה במקום זו הישנה - כך או כך, קיימים יתרונות רבים לשימוש בתאים מוכרים לגוף ליצירת השתל.

image

מסגרת פולימר להצמחת שן להשתלה

עיקר האתגר עבור החוקרים כרגע הוא גירוי נכון של תאי הגזע לצורך התפתחות מאוזנת של כל רכיבי השן - רקמה קשה, דנטין והאמייל המכסה את השן ומגן עליה. אם יגברו על אתגר זה, לא מן הנמנע שתוך כמה שנים נוכל לגדל מחדש שיניים שאבדו בגלל מחלה, גיל או תאונה.

(באמצעות: Singularity Hub)

ראו גם:

האיש בעל עין המצלמה (תמונה)

נמצא קשר בין צילומי נשך אצל רופאי השיניים וגידולים במוח

תרופה על מקל: בת 13 פיתחה תרופה לשיהוקים

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • מדע
  • תאי גזע
  • רפואה
  • שתל
  • שיניים
  • רופא שיניים
  • שתלים
וידאו