נייס גאי וחברים: סחר בסמי פיצוציות בפייסבוק

בעוד צוקרברג שוקל איך לאפשר לילדים צעירים מגיל 13, המינימלי להרשמה לאתר, לגלוש בפייסבוק, יש מי שמנצל את הרשת החברתית לפרסום והפצה של סמי פיצוציות במסווה קטורת, לצד הסברים מפורטים בווידאו על איך לעשן אותה. רגע לפני שבני נוער מתחילים לאכול אחד לשני את הפנים הודות להשפעה של אלו, בדקנו אם אכן כל-כך קל להצטייד באותם סמי פיצוציות שהרכבם אינו ידוע וחוקיותם היא ניצול פרצה בחוק.

מי שלא מכיר את "סמי הפיצוציות" על סוגיהם, מדובר בתחליפים חוקיים לכאורה למריחואנה וסמים אחרים, שמאפשרים במחיר שווה לכל כיס לזכות בסאטלה טבעית לכאורה. חומרים אלו נמכרים תחת מני שמות כמו נייס גאי, מסטולון, גחילילית, חגיגית ועוד, וחלקם כבר הוצאו מחוץ לחוק ומכירתם נאסרה. בני הנוער, שאינם מעוניינים כמובן להסתבך בפלילים עם שימוש בתוצרי מריחואנה, מעדיפים לרכוש את השקיקים שמיובאים לארץ על תקן קטורת, ולעשן את הרכיבים הלא ידועים שלה.

אתר טינק דיווח אתמול שאלו מקבלים פניות מרובות מבני נוער שמתריעים על הופעתן של פרסומות בפייסבוק שמובילות לאתר שמוכר לכל דכפין את מוצרי האווירה האלו. יש לציין שבתנאי השימוש באתר נכתב שאין לעשן או לבלוע את החומרים, אבל בסרטון מטה תראו שדווקא בהוראות השימוש המצולמות החומרים מגולגלים, מודלקים ומעושנים.

משווקי מוצרים אלו מנצלים פרצה בחוק שמאפשרת להם לייבא תערובות צמחים וכימיקלים בהתוויה של קטורת אווירה, ועם סימון שמזהיר שהמוצר אינו מיועד לצריכה ישירה. כל כמה חודשים אנחנו שומעים על עוד סם פיצוציות שהוצא מחוץ לחוק כי הוכח כמזיק לבריאות המשתמשים. האנשים שיוצרים ומשווקים את המוצרים הללו ללא הגבלת גיל, פשוט משנים מעט את הנוסחה של התערובת, וממשיכים למכור אותה. דוגמה ברורה היא Mr. Niceguy שמציע האתר שמפרסם באופן פתוח בפייסבוק. בתיאור המוצר נרשם: "קטורת מבוססת נייסגאי המקורי אך מחוזקת בתערובות צמחים ארומתיות נוספות".

[caption id="attachment_49441" align="aligncenter" width="400" caption="צילום מסך באמצעות ateenk.co.il"][/caption]

אחת החנויות שמנהלות עמודי פייסבוק לתיאום משלוחים ורכישות, היא החנות המקוונת ששמה אלנבי וזו מאפשרת רכישה דיסקרטית, וגם משלוח עד הבית. באתר תמצאו אפילו סרטונים שמדגימים את אופן ההזמנה וגם את אופן השימוש במוצרים המוצעים.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cQ819dEQE2c[/youtube]

למרות הסכנה הברורה שבצריכה של חומרים שאינכם יודעים את מקורם או הרכבם הכימי, בני נוער רבים בוחרים להתנסות באלטרנטיבה החוקית לכאורה למריחואנה משום שאינם רוצים להפוך לעבריינים בעיניי החוק. פייסבוק, הרשת החברתית העצומה שכושלת בצנזורה מאוזנת של תכנים פעם אחר פעם, מהווה פלטפורמה נוחה לא רק לעברייני מין שמחפשים נערים ונערות לפתות, אלא גם למי שמחפש להרוויח מהרצון של צעירים להתמסטל בלי לזכות בתיק במשטרה.

השימוש במלחי האמבט והקטורות למינהן אינו רק בעיה מקומית. בני נוער בכל העולם דופקים את הראש בלי להסתבך ברכישה של צמח המריחואנה ותוצריו, והתוצאות על הפנים, בין היתר על הפנים של חסר הבית שנאכלו על ידי חסר בית אחר שהיה תחת השפעת סמים חוקיים לכאורה.

פנינו לאתר בשאלה מדוע לא מצוין באתר הגיל המינימלי לביצוע רכישה. להלן התשובה שקיבלנו מאתר אלנבי.קום באמצעות עמוד הפייסבוק שלהם:

המכירה היא מגיל 18 כמובן שאנחנו מוכרים מוצרי קטורת אך מקפידים שלא יגיע לקטינים

אך אתר זה הוא דוגמה בלבד. לא כל המשווקים מחזיקים בדומה לאלנבי אתר, ואחרים כמו אותו מר. נייסגאי פשוט מבצעים את המכירות באמצעות פייסבוק.

לא יודעת לגביכם אבל למרות שאיני אם עדיין, לא הייתי רוצה שהילדים שלי ייחשפו לפרסומות מסוג זה, או יתפתו לרכוש חומרים לא ברורים לעישון באתר שמנסה להיות משפחתי ובטוח עבור בני נוער.

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • סמים
  • נייס גאי
  • אלנבי
  • פרסום בפייסבוק
  • קטורת
וידאו