'דייט בחשכה' - תצפו בה תראו אותנו

מצפייה בחלק מפרקי  תוכנית השידוכים מעוררת הבאזז 'דייט בחשכה' עלו בי רגשות מעורבים. כמו מבקרים אחרים, חשתי שהתוכנית מעודדת גזענות, נצלנית, מטרידה ומעוררת מחשבות עגומות על תרבות הרייטינג והמיסחור של הקשר האנושי.

אולם, לאחר מחשבה נוספת תהיתי על מה אנחנו מלינים ועל מי בעצם הכעס? הזעם הקדוש שבו אנחנו כל כך ממהרים לבקר את מה שאנחנו רואות/ים ועם זאת להתעלם מכך שזה משקף אותנו?

חשוב לציין, אין זה כתב הגנה על תרבות הריאליטי ומסחטת הרייטינג, אני לא קשורה לאף אחת מהתוכניות, רשתות, זכיינים או בעלת אינטרסים באף גורם אלא במקום שבו רוצה טיפה לגרום לניעור קל ולהתעוררות שכן אם מכוונים את האשמה, נבין שמדובר בחרב פיפיות.

406792_169631543176068_9035942_n

לטובת מי שלא עוקב אספר ש”דייט בחשכה” מיישמת באופן מילולי את מושג ה'בליינד דייט': המשתתפות/ים לומדים להכיר את האיש/ה שמולן/ם מבלי לראותה/ו, באמצעות הומור, אינטואיציה, אינטליגנציה רגשית, חברתית, ניסוי ותהייה ועוד.

לאחר גישוש באפלה בווילה מבודדת במרכז הארץ נפגשים המשתתפות והמשתתפים. הדינמיקה המתפתחת של ההיכרות אמורה ליצור את ההמשך.

אני צופה אקראית בתוכניות ריאליטי בהנאה אסקפיסטית עם קורטוב של ציניות, ביקורת, קצת שמאלץ' ואוהבת גם להשתלב בשיח סביבה. אין ספק, שמעבר הנאה שברכילות, תוכניות כאלה מעוררות מודעות לסוגיות מעניינות בעלות ערך מוסף חברתי כגון שיח על מודעות לזכויות בעלי חיים, זכויות הילד/ה ושיח הקשור לקהילה הגאה.

קשה לדעת עד כמה התוכנית אוטנטית או מבוימת. לעיתים יש רגעים קסומים. פה ושם ניכר פוליטיקלי קורקט שנשמע מאולץ ומעושה אך לעיתים זה בא בהפוכה של גזענות. באחד הפרקים כאשר אחת המשתתפות חשבה שהגבר שמולה הוא אתיופי וההומור הפך ללעג ובפרק אחר  נרתעו ממישהי 'קובבה'.

בפרקים רבים ניכרת העדפה של המשתתפים לבלונד ולמודל האירופאי-אשכנזי, והתעורר חשש מתספורת של 'ראסטות' או כל סממן 'רוחני' שאינו מתיישב עם נורמות מערביות כשהתפיסה היא שהמערב הוא נעלה ומשכיל יותר.

כמו בתוכניות רבות יש סוגים של היוריסטיקה מעניינת ונחמדה; המפגש של סטראוטיפים, סטיגמות ומשחקי גזענות במשבצות הטלוויזיוניות הקבועות (ההומו הנשי, השמנה, הבלונדינית הטיפשה, הערביה כמובן, עלה התאנה והפרידמנים מול הבובלילים - השיח המזרחי-אשכנזי שאינו גלוי מאז העונה הראשונה של האח הגדול).

התוכנית באה לקרוא תיגר על חוקי המשיכה אך למעשה מנציחה את הקיים ומציגה אותו באופן כל כך ברור ושמרני. כך אנחנו נראים. מודדים אותנו לפי מודל זוגי בעיקר כשהמודל אינו ממש מאותגר ומשקף את הנורמה הסטרייטית, הווה אומר, הטרו-נורמטיביות, אין שום פתיחות יתרה למושג של פרופורציות גוף מוגדרת על פי מידת הרזון 'עד מלאוּת מתקבלת על הדעת', שלא נאמר על תקינות גוף.

תפקידי המיגדר והמיניות בתוכנית גם כן נבחנים כן באופן סטראוטיפי למדי. כאשר משחקי אגו, הגדרות של תפקידים בבית באופן המסורתי בהכרח (משתתף בחייב להגדיר עצמו דומיננטי וצריך את האישה שתדאג לבית ולילדים) והגדרות כגון 'זכר אלפא' או משתתפת המתעניינת באופנועים המוגדרת כ'גברית' (כאילו שזה דבר רע).

ההגדרות הקשיחות של “או-או” מחזקות את התפיסה הפטריארכית השלטת ולשיטתי גם למנוע טשטוש מגדרי באופן שבו לא רק כל מגדר יכול לבחון מחדש את עצמו בחלוקת התפקידים שהתרבות כופה עלינו גברים, נשים ומה שביניהם כאחד/ת, אלא גם ההבנה שהמגדר והמיניות האנושית שלנו הרבה יותר מורכבים מקטבים של הומו וסטרייט ולהבין שאנחנו יכולות/ים להשתחרר מזה.

התוכנית, כמדיום בידורי, נותנת לנו סוג של הצצה יפה למה שנשמע כל יום בחדשות ונראה במציאות היומיום וכהזדמנות למבט ושיעור מאלף של החינוך, הסביבה, הנורמות התרבותיות, התקשורת וסך המסרים שמפמפמים לנו בהקשרים שונים בחיינו.

אין ספק ש”דייט בחשכה” שמה מולנו מראה לא פשוטה של השוביניזם, הסקסיזם, הגזענות, האתניות, הצבע, ההחפצה המאפיינת את החברה שלנו.

מבאס למדי לראות איך שאנחנו נראים; על ההשרשה של הנורמה ההטרו-סטרייטית, על מה שכביכול קרוי הומור שמרני שמיושם כרגיל על קבוצות מופלות בחברה , קרי, על אתיופים, מזרחיות/ים, נשים, ההעדפה של הלבן והמודל הראוי והנכון וכמובן האחיד של פרופורציות גוף ותפיסות שמרניות באשר לתפקידי מגדר ומיניות.
אז מה יש לנו פה? תוכנית שידוכים שאפשר ליהנות ממנה או להתעצבן עליה, לא ממש חדשנית או רחוקה מהמקובל. הדייט אכן בחשיכה אך החושך אינו במקום אמורפי כי אם קיים בתוכנו. אותן תפיסות שאני מתייחסת אליהן קיימות אצלי, אצלכם, אצלכן ואצל כולנו. בעצם, התוכנית עושה שירות מעולה ומראה לנו את החשכה בדייט עם המציאות.

תודה לך, “דייט בחשכה”, שעזרתם לי להבין. לא על התוכנית אני כועסת אלא עלינו. המראה שמשתקפת כל כך לא מחמיאה, כך אנחנו נראים, לא קל ולא נעים להכיר.

לירון אברבוך, בת 32, בעלת B.A במדעי ההתנהגות וקרימינולוגיה, M.A בייעוץ ופיתוח ארגוני. אשכנזיה פריבילגית , פמיניסטית עם חיבור לזרם הפמיניזם המזרחי ולשיח הזהויות. מאמינה בלמידה ותהליכים יוצרי ערך.

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • טלוויזיה
  • רשת
  • היכרויות
  • גזענות
  • שידוכים
  • מיגדר
  • רייטינג
  • תוכנית
  • דייט בחשכה
וידאו