מחקר פורץ דרך: הפסיכולוגיה החברתית של הפלוץ

לא פעם אנחנו מפרסמים בחורים ברשת קישורים למחקרים שונים במגוון נושאים, כמו השפעה של מזון על מצב רוח, יכולות ניהול של נשים ואף יתרונות הגיוון המיני לאוכלוסיה. אם תחפשו, תמצאו מחקר כמעט בכל נושא איזוטרי שיעלה בדעתכם, כמו למשל ההשפעה על תפיסת הפרט בחברה של נפיחותיו בציבור. כן, כן, מישהו בדק את זה וללא ספק הגילוי ראוי לזכות את החוקר בפרס איג נובל למחקרים איזוטריים.

דוקטור ליפמן, שחתום על לא מעט מחקרים רציניים לחלוטין בתחום הפסיכולוגיה, ערך מחקר פארודי שמלגלג על מחקרים פסיכולוגיים והאיזוטריות של חלקם. אמנם, ההקדמה והרקע מלאים בדיחות והלצות מדעיות, אבל הנתונים והמבדק שערך הדוקטור, אמיתיים לגמרי.

שאלת המחקר הבסיסית הייתה כיצד נפיחה של אדם בסיטואציה חברתית משפיעה על תפיסת הסובבים את האדם. בשביל לבדוק זאת, אסף ליפמן סטודנטים (שהם תמיד הנחקרים הנפוצים בניסויים מסוג זה) והציג בפניהם סדרה של מצבים אפשריים בהם מישהו מפליץ. לאחר מכן, ביקש מהם לדרג את תפיסתם של מידת הנימוס של האדם ועוד מאפיינים.

נחסוך מכם את פרטי השאלונים והמשתנים שנלקחו בחשבון, אבל התוצאות היו מעניינות בהחלט. מתברר, שעוצמת הצליל של הנפיחה משפיעה יותר על תפיסת הקהל את המפליץ מאשר הריח. כך פלוץ שקט אך קטלני יכול להיחשב לכאורה מנומס יותר מנאד קולני אך נטול ניחוח. למרות שהם לא יחשבו שאתם מנומסים, קולות פלוצים רמים יגרמו לגברים לחשוב שאתם מצחיקים יותר, ונשים עשויות לתפוס אתכם כזדוניים דווקא.

הבדל מעניין נוסף שנצפה במבדק זה בין המינים, הוא שנשים היו סלחניות יותר באופן בו שפטו מפליצים בציבור. בהתחשב בכמה שנשים מוצאות עצמן נבוכות כשבורח להן פוק, מעניין לראות שאותו מחקר, שנערך ב-1980, אגב, הראה כי נשים פחות מוטרדות מנאדים של סובבים מאשר לגברים והם מנומסות הרבה יותר מגברים בכל הנוגע בהצבעה אל עבר מקור הריח ולנקוב בשמו.

מוסר ההשכל של ד”ר ליפמן מהמחקר הוא כי אם אתם נמצאים בחברת אנשים וחשים בנאד שעושה את דרכו אל אוויר העולם, מוטב לכם להתייחס לכל העניין בהומור אם הסובבים ידעו כי מדובר בכם מעל לכל ספק. הנחה זו תקפה בתנאי שמדובר בנאד קטן. אם מדובר בנאד גדול שמפלס את דרכו החוצה, ההמלצה החד משמעית היא לברוח מהמקום מהר ככל שאפשר ובמקרה הכי גרוע לנסות להאשים אחר בכך.

המסקנה שלנו: לא כל פלוץ מדעי שמתפרסם בירחון רפואי הוא תוצאה של ניסוי חשוב ודרוש לאנושות, אבל לפחות למדענים יש חוש הומור גם בעבודה שלכם.

fart_answer_7_xlarge

ראו גם:

ניסוי פורץ דרך: איך למנוע מהלחם ליפול על הצד של החמאה?

קליק על “אהבתי” ותקבלו את הסיפורים הכי חמים בפייסבוק

[like name="HolesNet"]

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • מחקר
  • מדע
  • פסיכולוגיה
  • התנהגות
  • איג נובל
  • פוק
  • פלוץ
  • נאד
  • ליפמן
וידאו