צוקרברג חסך 174 מיליון דולר במכירת מניות פייסבוק לפני שקרסו

הזעם הציבורי בעקבות ההנפקה הכושלת של פייסבוק והירידה החדה בערך המניה בעקבותיה העמיק אף יותר בסוף השבוע לאחר שהתברר שמייסד החברה חסך לעצמו 174 מיליון דולר כאשר מכר מוקדם.

עם תחילת המסחר בבורסה, מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית המובילה בן ה-28, מכר 30.2 מיליון מניות של החברה בערך של 37.58 למנייה. בסוף היום צללה המנייה לערך של 31$ והמשמעות היא שצוקרברג חסך לעצמו סכום מדהים של 174 מיליון דולר בזכות היציאה המוקדמת. למרות זאת, צוקרברג הפסיד סכום מדהים של 3.2 מיליארד דולר בעקבות הנפילה של 16.5% בערך המנייה והונו מוערך ב-16.2 מיליארד דולר שמציב אותו במקום ה-35 בעולם בדירוג העשירים של בלומברג.

המסחר במנייה הסתיים ביום רביעי בערך של 32 דולרים אך הערכות ריאליות מניחות שהערך האמיתי שלה נע בין 17-20 דולרים וגם כעת היא נסחרת במחיר גבוה מדי. יש אנליסטים שמעריכים כי המנייה עלולה להמשיך לרדת עד 9.59 דולרים. הירידה מתבססת על ההערכה שפייסבוק לא תצמח השנה כפי שסברו תחילה בעוד קצב המצטרפים החדשים לאתר הולך ומואט.

על רקע האשמות אלה כמה משקיעים החליטו לתבוע את פייסבוק וכמה בנקים שערכו את ההנפקה בטענה שהם הסתירו מהציבור מידע חיוני אודות מצבה הפיננסי של החברה לפני ההנפקה. אחת התביעות, שהוגשה בניו יורק על ידי שלושה משקיעים, טוענת שמסמכי החברה אודות ההנפקה כללו הצהרות שקריות. הם טוענים שהבנקים הסתירו את ההערכה בדבר האטה בצמיחת הרשת החברתית במכשירים ניידים ובכך הטעו את המשקיעים. הבנקים, מצדם, מכחישים.

האפשרות שצוקרברג הרוויח כאשר מכר את המניות שלו בידיעה שערכן יפחת בהמשך בעוד משקיעים אחרים רוכשים מניות באותו זמן, כאשר המידע שהיה ברשותו של צוקרברג לא היה בידיהם, עוררה זעם נוסף. אמנם, התוכניות של צוקרברג למכור את המניות פורטו מבעוד מועד במסמכים שהוגשו לפני ההנפקה, אך הבעיות שהתגלו בעקבות ההנפקה הציבו את המכירה באור חדש.

חלק מהמשקיעים אף טבעו מטבע לשון חדש, “Zucked”, על שמו של צוקרברג, לתיאור תחושת הולכת השולל של המשקיעים שהפסידו כסף. מקורבים נוספים לפייסבוק, בהם פיטר טיל, אחד המשקיעים הראשונים בחברה, ומארק פינקוס, מייסד זינגה, מכרו מניות פייסבוק לפני הנפילה. מעניין שדווקא שון פארקר, נשיא פייסבוק לשעבר, לא מכר את המניות שלו. המניות שברשותו עדיין שוות סכום עצום של כשני מיליארד דולרים אך הוא הפסיד כ-300 מיליון דולרים כתוצאה מהנפילה בבורסה. ועדת הבנקאות של הסנאט האמריקני כבר הכריזה שתחקור את הפרשה.

חלק מהמבקרים אף החלו להשוות בין פייסבוק לבין הבנקים הגדולים השנואים בארה”ב. העובדה שלא מעט אנשים שהפסידו כסף רב היו משקיעים בסדר גודל קטן-בינוני מהציבור משווה לטענות נגד פייסבוק נימה שלילית מסוכנת בימים של מחאה חברתית גוברת. כותב סם גוסטין ב”טיים”:  “ההנפקה המתוקשרת של פייסבוק, שהייתה אמורה להיות שעתה היפה של הרשת החברתית, כמו גם של הבנק המוביל שלה, מורגן סטנלי ובורסת נאסדק הפכה לסיפור עצוב שמחזק כמה מהסטריאוטיפים הגרועים שדבקו בוול סטריט: המנהלים התאגידיים והבנקאים שלהם יוזמים הנפקות על מנת למקסם רווחים על חשבון הציבור הרחב, על כך שהמערכות של וול סטריט הפכו מורכבות לתחזוקה עבור כח האדם שלה ושהמשחק כולו הוא דמוי קזינו והפראיירים שתמיד יפסידו הם המשקיעים הטיפוסיים”.

בפייסבוק מכחישים כמובן את ההאשמות וטוענים שיגנו בתוקף על החברה מול התביעות אבל בזירה הציבורית תדמית החברה כבר הוכתמה. צוקרברג לא התבטא פומבית בעקבות ההנפקה הכושל ועל פי דיווח של הוול סטריט ג’ורנל גם לא מסר כל הצהרה פנימית בחברה בעניינה. קשה להעריך בשלב זה אם טקטיקת ההתעלמות הזו שזוכה לביקורות  שליליות בשלב זה תוכיח את עצמה בהמשך וגם ההנפקה הזו תהפוך לעוד אנקדוטה בסיפור ההצלחה של פייסבוק או כדור שלג מתגלגל של תביעות ייצוגיות שעלולות לקלוע את החברה למשבר קשה. על פי ההערכות, התביעות הייצוגיות נגד פייסבוק עשויות להסתכם במיליארדי דולרים.

FaceBookAd-757286

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • פייסבוק
  • מניות
  • מחאה חברתית
  • מארק צוקרברג
  • בורסה
  • הנפקה
וידאו