לנצח את השיטה: כך תרכשו אייפון 4 בזול

[ad#banner468x60]

המדריך הבא נכתב מזווית כלכלית טהורה. הוא לא עוסק בשאלה אם האייפון הוא מכשיר טוב או לא, אם כדאי או לא לרכוש אותו באופן כללי ואיך הוא ביחס למכשירים אחרים. השאלה שבדקתי היא פשוטה: מה הדרך המשתלמת ביותר לרכישת אייפון 4?

למי שלא יודע, מחיר אייפון 4 בישראל הוא היקר ביותר מבין כל המדינות בהן נמכר המכשיר על ידי זכייניות מורשות על ידי אפל. נכון, ישנן מדינות בעולם כגון מדינות מזרח אירופה, הקווקז ומזרח אסיה בהן אין ייבוא ושיווק רשמי של אפל ושם ניתן לקנות את המכשיר במחירי עתק גבוהים מישראל, אבל מדובר בשווקים בעייתיים ושחורים ללא נציגות רשמית.

CC-by-SA superstrikertwo

בשורה התחתונה, אם תרצו לרכוש מכשיר ללא התחייבות אצל איי-דיגיטל, תאלצו להפרד מ-4,000 ש"ח. נכון, אמנם תקבלו שובר לרכישת מגוון ממוצרי איידיגיטל בשווי 250 ש"ח. אולם בהנחה ומטען פשוט עולה באיי-דיגיטל 180 ש"ח (דולר ומשהו בדיל אקסטרים), והאוזניות הבסיסיות עולות גם 180 ש"ח. תרשו לי להשאיר את הסכום כמו שהוא, 4,000 ש"ח שהם 805 יורו / 1025 דולר בקירוב.

בחרתי במכוון להתעלם מעניין ההחזר אצל ספקיות הסלולר מתוך הנחת יסוד שמדובר בהחלטה הכי פחות טובה לטווח ארוך, (תקנו אותי אם אני טועה).

המטרה: לרכוש מכשיר אייפון 4, מדגם 16GB, באריזתו המקורית, לא משומש, ללא נעילת מפעיל (Sim Free), וללא התחייבות להסכם (במדינות מסויימות המכשיר הוא אכן ללא נעילת מפעיל מבחינה טכנולוגית, אך בעת הרכישה מחוייב הקונה לחתום על הסכם התחייבות מול מפעיל).

קדימה לעבודה:

הקבועים:

שער הדולר היציג נכון לרגע הכנת הפוסט: 3.68 ש"ח.

שער היורו  היציג נכון לרגע הכנת הפוסט: 4.94 ש"ח.

המס המרוכז בישראל על ייבוא טלפון סלולרי הוא 33.4%.

עלות משלוח מכשיר נעה בין 10 דולר למשלוח בסיסי עד ל-35 דולר בדואר מהיר עוקב מארה"ב לישראל באמצעות UPS.

ועכשיו לחישובים:

"בעזרת הדוד"- לקנות אייפון בחו"ל:

במדינות רבות בעולם, נמכר האייפון 4 ללא קשירה בטבור להסכם מול מפעיל סלולארי (בדומה לאיי דיגיטל בישראל) וניתן להעזר בטבלה הבאה למצוא היכן וכמה (לחצו להגדלה).

CC-by-NC-ND choreographics

מדובר בשיטה הישנה ביותר בספר הייבוא האישי לישראל: אתם או מכר או בן משפחה שמבקר במדינה זרה שבטבלה למעלה יכול לרכוש את המכשיר אצל ספק מקומי, להזדכות על מס הקנייה/ מע"מ בשדה התעופה ולהביא לכם את המכשיר לארץ. בוא ניקח מספר מדינות אפשריות לרכישה:

הזולה ביותר. הונג קונג: 496 יורו, (אין החזר מיסים לתיירים), סה"כ: 2450 ש"ח. כולל מכס: 3268.6 ש"ח

באמצע. בריטניה: 592 יורו, (החזר מס רכישה 17.5%), סה"כ: 2412 ש"ח. כולל מכס: 3387 ש"ח.

היקרה ביותר. איטליה: 659 יורו, (החזר מס רכישה 11.5%), סה"כ: 2881 ש"ח. כולל מכס: 3921 ש"ח.

חסרונות: תלוי הזדמנות, דורש לטרטר חבר או מכר גם בתהליך הרכישה וגם במילוי טפסי החזרי המס המייגעים. בנוסף, בהרבה מדינות, במיוחד במדינות בהן המחירים זולים במיוחד כגון הונג קונג, לעיתים קרובות המכשירים אינם במלאי וישנה רשימת המתנה ואף דרישה מתיירים לשלם במזומן.

יתרונות: לא נעים להודות, אבל עוד לפני שהוקם נתב"ג גילו הישראלים שפקידי המכס בשדה התעופה, להבדיל ממשלוח בדואר, מתקשים באופן טבעי לאתר מוצרים בכבודת נוסעים מחו"ל שמגיעות בכיס או במזוודה. הם פותחים את המכשיר בזמן הטיסה מאריזתו, שמים בתוכו את כרטיס ה-SIM הישראלי ומתנהגים כאילו שמדובר במכשיר שאיתו טסו. העניין נהוג גם במחשבים ומוצרים אחרים. נכון, אי הצהרה על המכשיר במכס אמנם תוזיל דרמטית את עלויות המכשיר (ב-33.4%!) אולם תפיסה תוביל לכפל קנס ואי נעימות של ממש. לא רק שפקידי המכס כבר מודעים לתעשיית החדרת האייפונים / אייפדים לישראל, אלא שבאופן כללי, ראוי לציית לחוק, כן?

לקנות אייפון 4 באמצעות eBay

גשו לeBay.com, חפשו אחר השאילתה "Iphone 4" והוסיפו את ההגדרות הבאות (הסרגל מצד שמאל):

image

 • הגבילו את הסכום ל-550$ ומעלה. (בואו נהיה ריאליים, קשה להאמין שהמכשיר ימכר בפחות מזה)
 • הגבילו את החיפוש בשדה ה-Carrier ל"Unlocked" (כדי שלא תקבלו מכשיר שכבול לרשת אחרת).
 • הגבילו את החיפוש בשדה ה"Condition" ל-"New" (אלא אם לא אכפת לכם לקבל מכשיר משומש ופתוח).
 • הגבילו את החיפוש בשדה ה-Brand ל"Apple" (כדי שלא תקבלו מכשיר סיני מזויף).
 • הגבילו את החיפוש בשדה ה-Contract ל"Without contract" (כדי שלא תקבלו מכשיר עם התחייבות לרשת כלשהי).
 • הגבילו את תחום החיפוש בשדה Buying Formats ל"Buy It Now" (אלא אם בא לכם לנסות את המכירות הפומביות).
 • הגבילו את תחום החיפוש בשדה ה"Location" ל-"WorldWide" (שימו לב שתתבקשו להזין את המדינה שלכם ולוודא שזה נשלח לישראל).
 • לבסוף, סדרו את הרשימה שתופיע מצד ימין באמצעות השדה "Sort By" לאפשרות: "Price + Shipping: Lowest first".
 • מולם רשימת האייפונים מסודרת מהמחיר הזול ליקר כשהעלות כוללת את המשלוח. בלי מכירות פומביות ובלי שטויות.
 • בחיפוש שערכתי ניתן למצוא מכשיר שנמכר ב-630$ (כולל משלוח) שנהנה מ"הגנת eBay" (כיסוי במקרה של תרמית).

העלות בשקלים (עלות פלוס משלוח לפני מס ייבוא): 3.68*630$= 2318 ש"ח, כולל מכס: 3092.2 ש"ח

טיפים: נסו להיעזר בחברים שסוחרים ב-eBay כדי לזהות מודעות חשודות, בעייתיות, ושאר מנגנוני אימות שלא נרחיב עליהם בפוסט הזה. בשורה אחת: מוכר וותיק, עם דירוג גבוהה, וכמות מכירות גבוהה ופרטים מלאים וברורים הוא מן הסתם בטוח יותר ממוכר שמציע מחיר זול במיוחד אך ללא רקורד מהימן.

לקנות אייפוון 4 חדש באמצעות לוחות מודעות

גם חיפוש אחר המכשיר באתרים כגון יד2, WINWIN, ופורומים מעלה מספר רב של מכשירים. מודעות רבות מפורסמות ללא מחיר, ולעתים העניין דורש לא מעט שיחות טלפון עד שתמצא מציאה. אולם מעיון בהצעות פתוחות ונראות מהימנות לכאורה, ניתן למצוא כבר לא מעט מכשירים חדשים ב-3,500 ש"ח במודעות רבות, וגם כמה קצת יותר זולות. לרוב מדובר באנשים שביקרו בחו"ל והביאו מכשיר כדי להרוויח כמה מאות שקלים (כמו שהצגתי למעלה), ולעיתים מדובר בתרמיות ברמה כזו או אחרת. לכן, שימו לב לטיפים הבאים:

1. מוצרים שמוצעים מתחת לעלות המינימאלית של 2,500 ש"ח (המחיר בהונג קונג ללא מכס) חשודים במיוחד. קשה להניח שמדובר במוצר תקין לגמרי או שלא מדובר בתרמית וקשה להניח שמישהו עבר בחו"ל את מסע הייסורים בשביל לתת לכם אותו כצדקה. החלטתם בכל זאת ללכת על זה? בדקו את המכשיר ואת הקונה לפרטיו.

2. היזהרו ממודעות נלהבות וזולות במיוחד שמבקשות לשלוח דוא"ל או להשאיר הודעה, לעיתים מדובר בספאמרים שקוצרים את תיבת הדוא"ל שלכם בהשארת הפניה והם מוכרים אותם בידיעה שאתם משתמשים שמעוניינים באייפון. מודעות אלו לעיתים ילוו במחיר זול במיוחד ובשפה ילדותית ומשפטים בנוסח " חייב למכוררר!! פרטים במיילללל!!!1" ואפילו במספר טלפון זהה או לא סביר כגון 052-5252525.

3. הקפידו לשאול את המוכר האם המכשיר הוא Sim Free, ללא התחייבות, ובאריזה המקורית. (שימו לב, אם המוכר אמר לכם שהוא רכש את המכשיר במדינה שאינה מוכרת מכשירי Sim Free- כגון ארה"ב. זו נורה אדומה ומחשידה).

4. לקפדנים והזהירים שבינכם שווה לערוך זכרון דברים קצר ולהעלות בינכם מספר פרטים הכוללים את השמות הכותבת והזיהוי של המוכר והקונה, לכתוב במפורש את פרטי המכשיר, את מאפייניו ואת העובדה שהמוכר הצהיר שהמכשיר תקין, תואם את פרטיו, שאינו נעול או כבול או שיש מניעה להשתמש בו בישראל. אכן, לאור הביקוש הרב, רבים מהמוכרים יסרבו לחתום על מסמך שכזה. וזה נתון לשיקולכם הבלעדי.

חשוב לציין: מניסיוננו, יש להניח כי מחירי שוק היד השניה יוזלו ככל שההיצע של המכשירים מחו"ל יגדל וביקוש בישראל יפחת למימדים ראליים. אירע שה"Early Adopters" שמוכנים לשלם יותר על המכשיר כדי להיות ראשונים יאחזו במכשיר, יעלמו מהשוק, יפחת המחיר משמעותית. לכן, אם אתם מסוגלים להתאפק עם הרכישה, המסלול של לוחות המודעות בישראל יהפוך לאטרקטיבי במיוחד ככל שיחלוף הזמן.

השורה התחתונה

כמו שניתן לראות, רכישת אייפון 4 חדש בישראל מחייבת לכאורה התחייבות ארוכת טווח למפעיל סלולארי, או הפרדות מ-4000 ש"ח. לכך הוספתי את שלושת הדרכים לרכישת מכשיר בדרכים אלטרנטיביות, לכל אחת היתרון שלה והחסרון שלה כאשר ההפרשים נעים בין 1500 ש"ח (כ-37% הפרש) במדינות מסויימות, דרך כ-1,000 ש"ח באמצעות eBay (כ-25% הפרש) ועד למאות שקלים בשוק המקומי (בין 10%-20%). ראוי לציין את סוגיית האחריות – אפל לא מציעה אחריות בינלאומית, כך שהמכשיר שלכם לא יהיה מכוסה. מצד שני, מעבדות השירות הפרטיות לתיקוני האייפון בישראל עושות עבודה לא רעה ובמחירים סבירים.

הערה: החישובים בפוסט נעשו לצורך הערכה כללית. במידה והחמצנו מידע חשוב, נשמח לקבל כל תיקון והערה בחפץ לב.

[ad#adsensebannerpost]
עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
 • אפל
 • iphone 4
 • סלולרים
 • אייפון 4
וידאו