למה אפל וגוגל רוצות להרוג את פלאש ובצדק

העילה לסבב המהלומות האחרון בין אפל לאדובי הייתה ההכרזה על ה-iPad של אפל, אשר כמו ה-iPhone, אינו תומך בפלאש. כתוצאה מכך, אתרים רבים (לא כולל Youtube, עבורו יצרה אפל פתרון ייחודי) לא יוצגו במכשירים אלה כראוי ותכני וידאו, תמונות ומשחקים עלולים להיראות בהם באופן משובש.

סטיב ג’ובס, מנכ”ל אפל, מתייחס לפלאש כאל מבוגג ומועד להתרסקויות וכינה את אדובי חברה עצלנית (באותה הזדמנות אמר שהמוטו של גוגל Don’t be evil הוא “בולשיט”). כל גולש מתקדם יודע על מה ג’ובס מדבר. במקרים רבים עיקר משאבי המערכת מופנים לעיבוד פלאש בדפדפן, בין אם מדובר בבאנרים או יישומים אחרים. מי מכם בוודאי חווה לא מעט קריסות של דפדפנים שניתן לייחסן אך ורק לפלאש. בגלל התרסקויות אלה מוזילה עובדת על שיפור לפיירפוקס שינהל את הזיכרון של התוספים בנפרד לזיכרון של הדפדפן ובכך יפחית את הסיכון שקריסות בתוספים ישפיעו על הדפדפן.

פלאש היא בפירוש פלטפורמה כבדה, לא ידידותית לגוגל, לרוב גם לא ידידותית ליוזרים (משתנה על פי הממשק) ובמקרים רבים משתמשים בו מהסיבות הלא נכונות (באנרים מהבהבים, מצגות פתיחה לאתרים). בשל סיבות אלה ואחרות פלאש הפך לאויבם של משתמשים מתקדמים רבים החוסמים אותו בדפדפן. מנגד, פלאש מחייה אתרים והופך אותם לדינמיים. אם לפני שנה-שנתיים היה נדמה שהעתיד של הממשקים נראה דינמי, אפרופו פלאש וסילברלייט, ההווה מעט שונה. אתרים חדישים מציגים ממשקים רזים מאוד ובמקרים רבים לא עושים שימוש בפלאש כלל.

זו מציאות אבסורדית, משום שפלאש הניע את המעבר מהווב הישן, הטקסטואלי, לווב וויזואלי שנמצא בתנועה. שורשי הפלאש באנימציה אך הצלחתו הגדולה היא ביכולתו לספק מנגנון קל להזרמת ווידאו בווב אשר אין לו תחרות מעשית היום.

אדובי במגננה

אדובי הגיבה רשמית, נכנסה למגננה והצביעה על דרכים פשוטות להמיר אפליקציות פלאש לאפקליקציות iPad. ה-CTO של החברה, קווין לינץ’, נכנס לתמונה ביום שני עם פוסט שפירסם ובו מנה את שני האיומים העיקריים על פלאש: סירובה של אפל לתמוך בו במכשירי המולטיטאץ’ שלה ועליית HTML5 כסטנדרט פתוח שעשוי יום אחד להחליף את פלאש.

לינץ’ כתב שאדובי מוכנה לשלב את פלאש ב-iPhone, iPad וכל מכשיר  אחר. אך אין חדש בהודעה כזו שכן אדובי מסרה דברים דומים לגבי ה-iPhone ובינתיים אפל עומדת בסירובה. לינץ’ ציין שהגירסה הבאה של פלאש לסמארטפונים, 10.1, תהיה זמינה בקרוב למכשירי אנדרואיד, בלקברי, נוקיה ופאלם פרה. אז הם הם יכולים לתמוך בה, למה לא iPhone?

האיום הגדול ביותר על פלאש אינו מצד אפל אלא HTML5 שתומך ברינדור וידאו ואודיו. כיום 75% מתכני הווידאו ברשת מופצים באמצעות פלאש. אם HTML יוכל להשיג אותן תוצאות כמו פלאש הרי שיום אחד לא יהיה עוד צורך בפלאש. זה לא יקרה מחר. HTML5 עדיין בחיתוליו ולמעשה עדיין לא אושר. הפורמטים של התקן להפצת וידאו לא נקבעו. ואין כמעט בנמצא אתרים התומכים בתקן (אם כי יוטיוב החלה להתנסות בו לאחרונה – חשוב מאוד).

מלבד זאת, אדובי תומכת ב-HTML5 ואם תנהל את המערכת מול אפל בחוכמה היא עוד עשויה להרוויח. החברה מציגה את עצמה כמושיעה הגדולה של הרשת, הסטנדרט דה פקטו לווידאו שמציל את הרשת מתוהו ובוהו של סטנדרטים רבים ובלתי תואמים. כמובן שאדובי תשמח לראות את הפלאש שלה בכל מכשיר אם סטיב ג’ובס רק יסיר את התנגדותו.

ספק רב אם זה עומד לקרות. המאבק הזה, בין ענקיות אינטרנט, מרתק במיוחד. המאבק אינו תיאורטי או עתידי ונוגע לזמן הנוכחי, מאבק על המפתחים. אם יותר ויותר מפתחי פלאש יעשו פחות ופחות אפליקציות פלאש ויעברו לפיתוח אפליקציות ל-iPhone ול-iPad, מעמדה של אדובי ייחלש בהדרגה.

האם HTML5 יכול?

האם HTML5 יכול לרשת את פלאש? מספר הדעות שתחשפו אליהן הוא אינסופי. ברוס לוסון, אוונגליסט סטנדרטים בחברת הדפדפן אופרה אמר ל-Cnet שהוא מאמין כי HTML וטכנולוגיות אחרות יחליפו לבסוף את פלאש וכבר היום הן מציעות יכולות המתקרבות לאלה של פלאש. אחרים דווקא חושבים ש-HTML5 לא יכול להחליף את פלאש.

המתנגדים לפלאש אינם עושים זאת בשל מניעים אידיאולוגיים אלא בשל פרקטיקה עסקית (להסיר את אדובי מדרכם) אם כי הם מונים שיקולים לטובת כלל הציבור: מדיה בווב (כולל משחקים, וידאו, אנימציה) היא חשובה מכדי להותיר אותה בידי גוף אחד בלבד. לא רק אפל חושבת כך אלא גם גוגל, מוזילה ואפילו מיקרוסופט התחילה להתעניין בנושא. לשם המחשה, מוזילה מציגה אפליקציה מתקדמת המבוססת על HTML5 ומאפשרת לגרור ולהדביק עצמים בדף אינטרנט וגרירת תמונות משולחן העבודה ישירות לדפדפן. הדפדפן ספארי של אפל מדגים כיצד נראית הפתיחה של “מלחמת כוכבים” ב-HTML5.

הרקורד העלוב של אפל

אפל מצטיירת מהסיפור כמגנת הסטנדרטים החופשיים, אך הרקורד שלה בהקשר זה עלוב למדי, כפי שמציין גם דייב ווינר. אפל, הוגה ומבצעת של תוכנית הגן הנעול בתוכנת האייטיונס שלה, הנוהגת חוסר שקיפות בחנות האפליקציות שלה, מגיעה למאבק הזה כשידיה אינן נקיות. זה לא אומר שהיא לא צודקת. ווינר קורא לאדובי לשחרר את הקוד של פלאש לציבור ולהופכו לקוד פתוח. אחרים חושבים שפלאש פשוט אינו רלוונטי יותר והעתיד שייך לסטנדרטים לגישה למשאבי מדיה, גישה ישירה למשאבי מערכת ולמעבד הגרפי המרכזי ולפיכך גם שיפור הביצועים, ניגון וידאו משופר וגרפיקה מתקדמת.

בשלב זה, קשה לדמיין רשת ללא פלאש. חוויית הרשת נטולת הפלאש מתקבpicture-16-660x520לת בהבנה במכשיר קטן כמו ה-iPhone, אך ב-iPad זה יהיה סיפור שונה לגמרי. האם אפל תסחוף אחריה את הקונים ותערער בכך את אדובי או להפך, תיכנע בסופו של דבר? גם דעתה של אפל לא נוחה מהמצב, אפרופו הגילוי המשעשע של פלאש בהדגמות של האייפאד שגרם לאפל לתקן את תמונת המכשיר כך שלא יציג פלאש.

“אף אחד לא ישתמש בפלאש”, אמר ג’ובס, “העולם עובר ל-HTML5”.

“פלאש – למה זה טוב? באנרים ופורנו”

ג’ובס אינו נביא, אך כוחה של אפל גדול מספיק כדי להזיק מאוד לאדובי ולקדם עולם נטול פלאש. משעשע לציין שהאחרונה פירסמה פוסט בבלוג בו כינתה את האייפאד “קישור שבור” בשל חוסר תמיכתו בפלאש. לי ברימלאו מאדובי יצר מונאז’ של צילומי מסך הממחישים את משמעות אי תמיכת אייפאד בפלאש. אך אבוי, בין צילומי המסך התשרבב לו אתר פורנו, והעניק תחמושת נוספת למתנגדי פלאש.

מי שעשויה לקבוע את גורל הפלאש היא גוגל. הניסוי שעורכת גוגל עם HTML5 ב-Youtube אינו מעורר טובות מבחינת אדובי. ביום בו תחליט גוגל להעביר את Youtube ל-HTML5 היא עשויה להעניק מכה אנושה לפלאש. זה לא יקרה מהר. וידאו HTML5 אינו כולל שכבות כמו פרסומות וביאורים שניתן להוסיף בפלאש. אך הפעילות האינטנסיבית של השתיים לטובת HTML5 מאותתת שמבחינתן לפחות גורלו של הפלאש נחרץ.

מדוע גורלו של פלאש עלול להיות נחרץ? משום שכדי להשתמש בטכנולוגיה, כל חברה צריכה לשלם לאדובי בדמות רישיונות לתוכנה. בעולם של סטנדרטים פתוחים אין מקום עוד ל”מס שימוש”, בייחוד שיהיו אלטרנטיבות חופשיות שיציגו תוצאות לא רעות. כדי להמשיך להיות רלוונטית, לאדובי ניתן חלון זמן לא ממושך במיוחד במהלכו היא תצטרך לחשוב על כיוונים יצירתיים – פתיחת פלאש או מודל ידידותי אחר – במטרה להיחלץ מתנועת המלקחיים נגדה.

>
עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

ארכיון ״חורים ברשת״

ערוץ זה הוא ארכיון האתר, השומר את הסיפורים מהאתר הישן של ״חורים ברשת״.

סיפורים נוספים של ארכיון ״חורים ברשת״
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
וידאו
דיווח על תוכן פוגעני
תוייג בתור:
  • אפל
  • גוגל
  • אדובי
  • flash
  • פלאש
וידאו