חוקרים באוניברסיטת ת"א: פייסבוק גורמת להזיות והתקפים פסיכוטיים

מבלים יותר מדי זמן בפייסבוק? אתם מסכנים את הבריאות הנפשית שלכם על פי המחקר הבא.

חוקרים באוניברסיטת תל-אביב בשיתוף המרכז לבריאות הנפש שלוותא מצאו קשר סיבתי בין שימוש באינטרנט או בפייסבוק לאשליות שנובעות ממערכות יחסים וירטואליות והתקפים פסיכוטיים, גם אם אלה לא אובחנו כסובלים מהפרעות קודם לכן או השתמשו בסמים.

המחקר, בראשות דוקטור אורי ניצן, התמקד אמנם רק בשלושה מטופלים שלו, אבל לדבריו, ההתפתחות של טכנולוגיות תקשורת מקוונות כמו פייסבוק וצ'אטים מקוונים גורמים במקביל להפתחות של הפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות קשורות.

שלושת המטופלים במחקר חולקים מכנה משותף אחד: תחושה קודמת של בדידות וניכור מהעולם. נוסף על כך, שלושתם יחסית חסרי ניסיון בשימוש בטכנולוגיה, וללא עבר של שימוש בסמים או התמוטטויות פסיכוטיות. הם מצאו שיצירת מערכות יחסים מקוונות מסייעת להם תחילה, וגורמת לתחושות חיוביות, אך במהרה תחושות אלה התחלפו לרגשות שליליים כמו פגיעה, בגידה וחדירה לפרטיות. הקשר עם חברים וירטואליים עלול ליצור ניתוק מהמציאות, אידאליזציה של האדם בצדו השני של חלון השיחה, ולהוביל להתמוטטות עצבים כשהאדם אינו עומד באידיאל המלאכותי שיצרנו עבורו במוחנו. שני מטופלים חשו פגיעות כתוצאה משיתוף מידע אישי, ואחת מהן חוותה הזיות והאמינה שהאדם שמעבר למסך נוגע בה פיזית.

"בכל אחד מהמקרים, נמצא קשר בין התעצמות של תסמינים פסיכוטיים כמו חרדה, מתח ובלבול כתוצאה מהתגברות של השימוש בתקשורת ממוחשבת," אמר דוקטור ניצן לדיילי מייל הבריטי. "למרבה המזל," הוא הוסיף, "כל המטופלים פנו לקבלת עזרה ובסיוע וטיפול מתאימים הצליחו להחלים החלמה מלאה". על פי ד"ר ניצן, על פסיכיאטרים לשאול את המטופלים שלהם לא רק על הקשרים החברתיים שלהם, אלא גם על אלו שהם מקיימים ברשת ובפייסבוק בפרט.

כותבי המאמר, שפורסם ב-The Israel journal of psychiatry and related sciences, מתכוונים לערוך מחקר מעמיק יותר על פייסבוק והשימושים של הרשת החברתית והאופן בו זו יכולה להשפיע על בריאותם הנפשית של משתמשיה וכן הדרכים בהם מי שכבר לוקה בנפשו יכול להזיק לאחרים ברשת.

ההמלצה היא למתן את השימוש במדיה החברתית. פייסבוק אינה מרכז החיים שלכם ולא צריכה להיות כזו. הרשת החברתית, כמו כל טכנולוגיה אחרת או מסגרת חברתית שאינה קשר ישיר בין בני אדם פנים-אל-פנים, הינה כלי ושימוש עודף בכלי יכול להפוך אותנו לתלויים בו. אם אתם מוצאים שאתם חושבים יותר מדי על מה אתם עומדים לשתף בפייסבוק, לוקחים באופן אישי את התגובות של חברים או שונאים לסטטוסים וכל לייק או היעדרו משפיע באופן ישיר על תחושותיכם - אולי כדאי שתעשו הפסקה קצרה מהשימוש ברשת, או לפחות תנסו למזער את הזמן שאתם מבלים מול המסכים השונים שמחברים אתכם לעולם המקוון של חברי הרשת שלכם.

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הכתבות של חורים ברשת ישירות לפייסבוק
תיאור קצר של הפרופיל שלי
הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו
סיפורים נוספים של